Programovanie pre žiakov 2.stupňa ZŠ

15.01.2024

Základy programovania v jazyku Python

Je Python had alebo programovací jazyk? Nevieš, čo je programovanie a už vôbec ti nič nehovorí pojem programovací jazyk? Vôbec sa netráp, na to sme tu! Absolvent nášho kurzu bude ovládať základnú syntax a príkazy programovacieho jazyka Python, ktorý je často používaným jazykom na hodinách informatiky na základných aj stredných školách. Venovať sa budeme základným matematickým operáciám, predstavíme si pojmy ako forcyklus alebo podmienka. Pomocou funkcií si vytvoríme matematickú kalkulačku alebo naprogramujeme jednoduché hry. Na cvičeniach sa nielen veľa naučíme, ale aj zabavíme!

Každá technická zručnosť, ktorú sa deti naučia, je pre nich obrovskou výhodou. Svet informačných technológii sa stále rozvíja a záujem o ľudí, ktorí ovládajú prácu s počítačom, je obrovský. Deti trávia za počítačom veľa času. Čo tak tento čas využiť efektívne? S nami sa môžu naučiť vytvárať vlastné webové stránky! Kreativita, logické zmýšľanie, ale aj základy programovania. To všetko sa naučia žiaci na našich hodinách.

Termín:

október 2024 - jún 2025

utorok: 15.40-16.40   pokročilí (čo už chodili na krúžok, alebo ovládajú PYTHON)

streda: 15.40-16.40   začiatočníci

O kurze:

Účastníci kurzu sa napríklad naučia naprogramovať jednoduché hry alebo dokonca vlastnú základnú matematickú kalkulačku.

 • Inštalácia python, spustenie prvého programu
 • Základné dátové typy
 • Základné funkcie a ich parametre
 • For cyklus
 • Blokovanie kódu
 • Podmienky – if/else a logické operátory
 • Funkcie a ich parametre
 • Hodnota return vo funkciách
 • Práca s reťazcami a pod-reťazcami
 • Opakovacie príklady – čo ste sa naučili
 • While cyklus
 • Dátový typ char


Programovací jazyk Python

Python je veľmi jednoduchý a elegantný programovací jazyk, ktorého popularita stále viac a viac rastie. Svoje využitie nájde takmer v každej firme, napríklad aj giganti ako Facebook, Youtube alebo Google. Beží na viacerých platformách ako sú Windows, Linux alebo Mac. Toto prostredie je veľmi intuitívne a vhodné pre začínajúcich programátorov a na vyučovanie na školách. Python je považovaný za univerzálny jazyk, ktorý je vhodný na tvorbu moderných aplikácií, vedecké výpočty, prácu s webovými službami alebo databázami.

Pre koho je kurz určený

Tento kurz je vhodný pre všetkých žiakov základných škôl 2.stupňa, nielen pre budúcich programátorov. Už základné porozumenie kódu je dnes veľkou výhodou – a hoci sa môže zdať komplikované, pre deti môže byť rovnako prirodzené ako čítanie či počítanie. Stačí, ak sa mu začnú venovať dostatočne skoro. Programovanie nie je len o písaní riadkov kódu, ale aj o kreativite a logickom uvažovaní. Doprajte svojim deťom možnosť získať znalosti, s ktorými sa určite nestratia.

Kurzy zabezpečujú lektori z firmy Programko s.r.o..Lektormi sú učitelia informatiky, absolventi a študenti informatických fakúlt a IT špecialisti, ktorí sa popri ich odbornej činnosti venujú aj práci s deťmi (animátorskej činnosti). Ročne ich kurzy/krúžky absolvuje viac ako 500 žiakov.

Kurzy sa konajú raz do týždňa (po 60 minút) v poobedných hodinách, po vyučovaní. Maximálny počet žiakov na krúžku je 15 (odporúčaný počet). Ideálne je ak účastník pracuje na vlastnom notebooku, aby aj doma mohol pokračovať v precvičovaní.

Lektor na hodine využíva materiály, ktoré žiaci dostanú aj domov (Učebnica v PDF formáte, ktorá obsahuje vysvetlenie teoretických častí učiva a rovnako aj zbierku úloh z danej tematiky). Samozrejme, na konci žiaci dostanú potvrdenie o absolvovaní kurzu Programka. 

Cena:

42,- euro za mesiac

Platba:

Číslo účtu: SK44 8330 0000 0022 0234 1136

Do poznámky prosíme uviesť: Prog. Meno Priezvisko Trieda

Prihlasovanie:

https://forms.gle/JZ3nSMTJt2bAdeKS7


Lektori:

Programko s.r.o. – vzdelávanie v oblasti IT

Kvačalova 992/11, 82108 Bratislava

www.programko.sk

info@programko.sk

Tel.: 0917394051

Od roku 2019 sa Programko venuje organizácii krúžkov ako aj online kurzov pre deti základných škôl. Cvičenia sú zamerané na rôzne programovacie jazyky (Scratch, Python, Java), tvorbu počítačových hier a webstránok, grafiku, úpravu a strih videa a mnoho ďalšieho. Naším cieľom nie je nahrádzať hodiny informatiky na základných školách, ale poskytnúť žiakom možnosť naučiť sa niečo navyše (nad rámec výuky), prípadne doplniť škole výučbu o to, čo potrebuje.

S podporou Bratislavského samosprávneho kraja